Taiji Quan


Taijiquan, t’ai chi ch’uan või Tai chi, milles on vahe?

Vahe on ainult kirjapildis. Hiina hieroglüüfide kirjutamiseks ladina tähestikus on loodud kaks suuremat süsteemi. Vanem neist süsteemidest (Wade-Giles) kirjutab kolm algset hieroglüüfi nagu T’ai Chi Ch’uan. [Loe edasi …]

Üks küsimus

Tõlgitud Scott M. Rodelli raamatust Taiji notebook for Martial Artists.

Aegajalt, kui uus õpilaste rühm ühines kesktaseme klassiga, tavatses Robert W. Smith1 neilt küsida: “Kui taijiquan’i suurim meister äratataks surnuist üles ja ta seisaks siin ning te saaksite talle esitada üheainsa küsimuse, siis mida te temalt küsiksite?”.
[Loe edasi …]

Küsimused ja vastused taiji quan’i ja nei gong’i kohta

Taiji on huvitav kunst, sest see on kasulik mitmest seisukohast. Esmajärguliselt on see sõjakunst. Taiji on loodud kasutamiseks võitlussituatsioonides. Kuid põhinemine sisemisel osal (töötatakse oma qi arendamise kallal, harjutused on väga meditatiivsed) lisab sellele palju võimalikke kasutusalasid. Lihtsaim viis vastata sellele küsimusele oleks öelda, et taiji on tööriist. Näiteks, me võime küsida, milleks on haamer: seda saab kasutada hävitusriistana aga selle abil võib ka ehitada üles maja.

[Loe edasi …]

 

Tai-chi sobib tervisespordiks

Tai-chid peetakse enamasti hiina võimlemisharjutuste süsteemiks. Tegelikult on see võitluskunst, mis oma pehmete ja sujuvate liigutuste tõttu sobib väga hästi ka naistele.
[Loe edasi …]

Mõtteid taiji harrastajalt

Kadri Mahla

Treenimisel peaksid tervikliku kunsti poole püüdlejad arvestama meistritest õpetajate nõuandeid ning õppima süsteemi erinevaid osi soovituslikus järjekorras, täpsust arendavas tempos. Ka tugeva võitlejahingega taijiquani huvilised, kes soovivad kohe vabavõitluse (Sanshou) juurde asuda, peaksid alustama baaskursusest. [Loe edasi …]

Yang Luchan ja Wu stiil

Taijiquanist (T’ai Chi Ch’uan) kirjutatakse tänapäeval tihti nagu teraapilisest tervisevõimlemisest. Samas kui selle kunsti ajalooline taust näitab selgelt et tegu oli algselt võitluskunstiga, mida õpetati Hiina keiserlikus armees. Kui Yang Luchan 19. sajandi keskel Pekingisse kolis, õpetas ta seal võitluskunste Shen Ji Ying (Imperaatorliku ihukaitseväe) rügemendi sõduritele.
[Loe edasi …]

Yang stiili taijiquan’i võitkuslikust ja tervislikust aspektist

Enamikul inimestest kerkib taijiquan’ist mõeldes tõenäoliselt silme ette pilt aeglaselt ja rahulikult meditatiivses seisundis liikuvast inimesest, kelle keha ja meel on lõdvestunud. 19. sajandi keskpaiku Pekingis elanud suurima võitluskunstimeistri “Alistamatu Yangi” jõulised löögid ja löökide oskuslikud tõrjumised ei seostu alati just taijiquan’iga. Siiski on taijiquan eelkõige võitluskunst, kuigi selle praktiseerimise käigus paraneb tervis, õpitakse süstemaatiliselt lõdvestuma ja meditatiivset rahu saavutama.
[Loe edasi …]