Meist


GRTC-EESTI

Õpetaja Scott M. Rodell asutas Great River Taoist Center’i (e.k. Suure Jõe Tao Keskus), 1984. aastal Washington DC’s eesmärgiga säilitada ja arendada taijiquan’i traditsiooni ja õpetada seda kunsti kõigile, kel avatud meel ja soov ennast täiustada nii vaimselt kui füüsiliselt.

Koolil on tugevad harud Venemaal (Moskvas), Eestis (Tallinnas ja Tartus), Austraalias ja Hollandis.

Õpetaja Rodell annab ise Eestis seminare vähemalt korra aastas; tema parimad õpilased käivad aeg-ajalt meil õpetamas ning meie treenerid on käinud õpetaja soovitusel Michuan koolkonna taijiquan’i õpetamas ka välismaal (Hollandis, Ameerikas ja Austraalias).

GRTC kool on tegutsenud Eestis aktiivselt juba enam kui kümme aastat ning meie peamiseks eesmärgiks on võimaldada Michuan stiili taijiquan’i õppimine ning õpetamine Eestis. Laiemas plaanis on meie eesmärkide seas ka Eestis taijiquan’i alase informatsiooni levitamine ning huviliste/harrastajate ühendamine.

Lisaks iganädalaste treeningute ning regulaarsete taijiquan’i seminaride korraldamisele oleme ka osalenud mitmetel Eesti- ning rahvusvahelistel taijiquan’i võistlustel, saavutades ka neil auhinnaväärilisi kohti.

Taijiquan

Taijiquan on traditsiooniline Hiina sisemine võitluskunst. Selle kuulsus tervist parandava ning eluiga pikendava harrastusena on teinud ta erakordselt populaarseks üle kogu maailma. Et taijiquan praktiseerija peaks alati olema väliselt pehme nagu “vati sisse peidetud teras” , sobib see kõigile hoolimata harrastaja soost ja vanusest.

GRTC kooli tugevuseks on otse tunnustatud meistrite liini pidi edasi antud terviklik ja traditsiooniline taijiquan’i õpetus, kus pööratakse tähelepanu selle sügava ning mitmekülgse treeningute süsteemi igale aspektile. Tervislik ja võitluslik on taijiquan’i kui tervikliku süsteemi lahutamatud osad ning meie koolis pööratakse võrdselt tähelepanu mõlemale.

Taijiquan’i treeningu süsteemi keskseks elemendiks on Taolu e. vorm — ühtlases, rahulikus tempos kujuteldava vastase vastu sooritatud võitluslike liigutuste seeria. Vormi harjutused rahustavad ja tasakaalustavad meele; arendavad keha, parandades tasakaalu, arendades vastupidavust ja korrigeerides keha asendit. Vormi harjutused on ühtlasi nii sügava meditatsiooni, tervendava võimlemise kui ka funktsionaalse võitluskunsti õppimise vahendiks. Kõik teised taijiquan’i harjutused kasutavad vormis õpitud baasteadmisi ning vorm saab oma sisu kõigist teistest harjutustest.

Tui shou e. Tõukavad käed on ilmselt vormi harjutuse kõrval taijiquan’i teine kõige tuntum harjutus, mille eesmärgiks on oma kehatunnetuse avardamine endast väljapoole. Läbi tõukavate käte harjutuse õpib taijijqun’i õpilane “kuulama” enda ja oma duifangi (vastase/partneri) keha, selle tasakaalu- ja jõujooni ning kuulama ning reageerima vastase tegevusele, ära kasutama tema jõudu ja/või nõrkusi et minimaalse jõupingutusega teine tasakaalust välja viia.

Taijiquan’i juured on sügavalt võitluskunstis ning nagu on öelnud juba meister Yang Chengfu — omandamata taijiquan’i võitluslikku osa ei ole võimalik saavutada ka selle tervislikku kasu. Selle pärast on meie kooli programmis oma koht ka Sanshou (Vabad Käed) ehk vabavõitluse treeningutel.

Kui vormi treeningus õpitakse tundma ja õigesti kasutama oma keha ja selle struktuuri ning täpseid tehnikaid, mida lihvitakse erinevate harjutuste – sh. ka tõukavate käte harjutustega, siis vabavõitlus on taijiquan´i praktika. Sanshou treening ei ole enam aeg ja koht, kus meel saab keskenduda oma keha ja tehnikate lihvimisele ideaalseks — selle jaoks on võitluskunstniku ülejäänud treeningud. Sanshou on võitlusliku situatsiooni kogemine, mis nõuab kõikide oma oskuste viimse piirini kasutuselevõttu, kuniks jõutakse “sinikavabasse” praktikkasse.